Pro pohádky jako stvořený – BOUZOV

Kdo ho viděl na vlastní oči, dá mně za pravdu, že byl a je předurčený stát se útočištěm pro pohádky.  🧚‍♀️ A to se taky stalo! Kdo ho viděl jen v těch pohádkách, tak by si měl naplánovat opravdový výlet. Dá se spojit i s návštěvou Olomouce a taky nedalekých Loštic, které jsou známé výrobou olomouckých tvarůžků. V Lošticích jsem zatím nebyla, kde jsem nebyla, tam se chystám, takže třeba příště budou podrobnosti z Loštic i z muzea tvarůžků.

Teď se ale vracím k Bouzovu. Tento romantický, perfektně zrekonstruovaný hrad se nachází ve středozápadní Moravě. Je to nádherné sídlo s cimbuřími, dvěma unikátními, padacími, skutečně funkčními mosty, dokonce i s padacími mřížemi, tak jak známe z pohádek.  🏰 Můj pocit na nádvoří hradu bych popsala jedním přídavným jménem – dechberoucí. Většinou bych toto slovo použila v souvislosti s přírodou, ale tady se skloubila krása blízkého okolí s historickou památkou, a to slovo si to zaslouží. Hrad „si zahrál“ díky své kráse a atmosféře ve více než třiceti pohádkách a filmech. Každému hned na poprvé v hlavě vyskočí ta nejznámější „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“. Tady si hlavní roli zahrála nejen Míša Kuklová, ale i věž „Hláska“, která se tyčí sedmdesát metrů nad hradem a je jeho dominantou. Létající švec si sem na věž přiletěl s křídly navrženými Leonardem da Vincim pro svoji princeznu.  👸 O mně je známé, že vlezu na každou vyhlídku, takže na „Hlásku“ bych vyběhla i kdyby tam předtím žádná Jasněnka nebyla.  Z nejvyššího ochozu jsme viděli hrad i jeho okolí z ptačí perspektivy a já měla při tom měla „vítr ve vlasech“.  Nádherný pocit! Na této vyhlídce bývá zřejmě často větrno a pokud je vítr silný, tak dokonce z důvodu povětrnostních podmínek věž uzavřou a turista má prostě smůlu.  🌬 Bezpečnost ale musíme ctít všichni. My měli povětrnostní štěstí a výhled stál skutečně zato! A to i pro ty, co nemají rádi schody. Ty jsou všudepřítomné, ve velkém počtu, ale to platí skoro na všech hradech, takže s tím člověk už dopředu musí počítat. Cesta nahoru vede točitým schodištěm. Celkem je to necelých 200 schodů. Tentokrát nemám úplně přesné číslo, protože si „prdlajs“ pamatuji a chybí mně tato poznámka v diáři.  Myslím si, že to bylo 187. Přitom, já běžně schody na rozhlednách a věžích počítám .  Můžete mně pak z výletu napsat, jestli jsem to s tím počtem popletla anebo se trefila. Po cestě nahoru jsme navštívili malé muzeum a také pokoj věžníka, který měl k dispozici i toaletu a vodu, které se čerpala ze zvláštní nádrže. V podstatě tam měl na tehdejší dobu luxus. Výhled je na Bouzovskou pahorkatinu, na městečko Mohelnice a hřebeny Jeseníků. V přízemí věže je kovová mříž v podlaze, kde se dříve nacházelo vězení. Hrad měl totiž původně strážní a obrannou funkci, byl přístupný pouze po snadno odstranitelném můstku na vyšší úrovni a v přízemí neměl žádné otvory. Proto do přízemí bylo možné vstoupit pouze otvorem ve stropě a část přízemí využili i jako vězení. Prostě důmyslně vymyšlené.

Krásné, romantické prostředí hradu je tou nejlepší kulisou nejen pro pohádky, ale také pro svatební obřady.  👩‍❤️‍👨 I ty tady mají ve svém častém repertoáru, ale na rozdíl od jiných památek nebývá hrad ani po čas svateb nebo filmování uzavřen veřejnosti. Pro svoji svatbu si můžou snoubenci vybrat rytířský sál, novogotickou kapli sv. Anežky, nádvoří hradu nebo místní park. Taky si ale někteří netradičně vyberou třeba ochoz věže, příkopy, fantazii se meze nekladou. 😃 Trochu negativum je, že tady nejde provozovat žádné svatební zvyklosti, jako je házení hrachu, rýže, konfet a rozbíjení talířů. Což si já prostě myslím, že k tradiční svatbě patří. Prostě něco za něco. Fotky věřím, že jsou odsud perfektní, protože hrad je krásně fotogenický.

V dřívějších dobách nenaplnil své poslání a dlouhou dobu byl i zříceninou. Opravený, reprezentativní, ale málokdy užívaný hrad ožil až ve 20.století díky velkému zájmu filmařů.  🎬 Vedení hradu je stále akční, a proto se tady často pořádají jarmarky, koncerty, divadelní představení i vernisáže. Hrad je kompletně vybavený historickým, na míru vyrobeným nábytkem, parketami, obrazy, křišťálovými lustry, uměleckými předměty, koberci a vším, co spíše patřilo k životu na zámku. Nevěřila bych, že takto bude vybavený kamenný hrad. Každý pokoj má navíc svá vlastní, krásná, funkční, kachlová kamna. Kdo sem přijede poprvé, tak si určitě koupí vstupenku na základní okruh, kde se mu představí, tak jako nám reprezentativní a obytné prostory, hala, ložnice, pracovna, lovecká síň, ale i kaple a zbrojnice. Další okruhy jsou rozsáhlejší a lze si vybrat i ten, kde hrad prolezete s průvodcem křížem krážem od sklepení až po půdu, včetně běžně nepřístupných místností. Na malém dvorku stojí i hradní, novorenesanční kašna, která zakrývá 52 metrů hlubokou studnu vytesanou ve skále. Je to další nádherný prvek na hradě, který jsem naštěstí neopomněla vyfotit. Prostě vypadá to tady jako připravené pro princeznu.  👏 Může přijet, přivézt si s sebou jen šaty, boty, kosmetiku a začít bydlet. Ještě být princeznou, tak si s sebou přivezu koně, se kterým bych se proháněla v místním anglickém parku a lesíku.  🐎 No ale samozřejmě i když to vezmete jen pěšky po cestě parkem místo po chodníku zpět na parkoviště, je to krásná, relaxační, zelená procházka. 🌳

Návštěva hradu byla pro mě cestou do historie, kdy jsem v kamenných zdech mohla zaslechnout i vzdálené kroky rytířů. 🛡  Především se tady „na mou duši a psí uši“ potkáte se svými vzpomínkami na záběry z pohádek, které zde byly natočeny. Toto majestátní sídlo si zaslouží být na seznamu výletů pro každého, kdo se touží na chvíli „ponořit“ do atmosféry, kde nejen ta historie, ale především pohádka na nás dýchá téměř z každého koutu tohoto nádherného místa.  📍 A proto: „Hurá na hradby! Teda na HRAD!“  (protože na hradby se utíkalo přece na Karlštejně. Ale to už je jiná pohádka!) 🤪

podpis

Nástěnka

Official logo dark opr

„Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“

„Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“

Newsletter


Přihlášením se souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů.