Budapešť neboli perla Dunaje

Jednou za čas mně popadne pocit, že si musím vzít nějaký den volno a někam vycestovat. Jenže kolikrát nevíme kam, když času je tak málo.

Můj muž mně už několikrát nabízel výlet do Budapešti, nad kterým jsem hloupě ohrnovala nos. 👃🏻 Do Maďarska jsme totiž za mého dětství jezdili každoročně. Byla to jedna z mála zemí, kam bylo povoleno vycestovat a možná proto se mně na takový výlet nechtělo. 📍

Tentokrát už jsem ale na výlet s cílovou destinací Budapešť kývla. Rozhodla krátká vzdálenost od domova, komfortní doprava autem nebo vlakem a zjištění z internetu, že všechno, co tam stojí za vidění, zvládneme projít klidně jen za tři dny. Vybrala jsem si samozřejmě cestování autem, protože mně se prostě oblečení a všechny potřebné a kolikrát i nepotřebné věci do batohu na záda nevlezou. 🚕

Můj muž chytře objednal hotel v centru města i s parkováním. S tím je totiž problém ve všech větších městech, takže je dobré to dopředu nepodcenit. Hotel Eurostarss Ambassador má garáže v podzemí. Do speciálního klecového výtahu jsme najeli přímo z ulice, kde jsou celkem malá vrata a my jsme museli na autě dokonce sklopit i zpětná zrcátka, abychom se do malého prostoru vešli. Není zde téměř žádné místo navíc, jste zavření v autě, ze všech stran obklopeni zdí a sjíždějící v železné kleci do podzemí. Pro mě jako klaustrofobika, fakt prima zážitek. Naštěstí to netrvá dlouho, a když se vám otevřou vrata, vjíždíte do veliké parkovací garáže a odtud už pěkně po vlastních nohách, po schodišti do recepce. Můj muž, ačkoliv není klaustrofobik ihned konstatoval, že tady auto zůstane stát celé tři dny. A taky zůstalo!  😏 Navíc jsme ani nemuseli použít hromadnou dopravu nebo metro. Všude jsme se dostali pěšky, po vlastních.

Pro líné cestovatele je k dispozici metro, trasy jsou označené barvičkami a pohodlně vás dopraví, všude, kam potřebujete. Ti náročnější můžou použít samozřejmě taxi. Centrem města vás svezou i pěkné žluté jakoby historické tramvaje.

My rádi chodíme, takže naše volba byla jasná. Ve městě jsme nachodili desítky kilometrů. Když chodíte pěšky, objevíte i místa, obchody, sochy, zajímavosti, které vám při jízdě třeba metrem zůstanou skryty. Například tady mají po městě instalované bronzové sochy v životní velikosti. Některé sochy jsou historické osobnosti, ale některé z nich jsou obyčejní lidé. Třeba tlustý policajt nebo malá princezna sedící na zábradlí na promenádě kolem Dunaje. 👸Tuto princeznu jsme hledali cíleně, protože jsme ji měli přes celou stěnu jako fototapetu v našem hotelovém pokoji a já chtěla tuto sošku vidět ve skutečnosti. My ale původně nehledali princeznu, ale malého šaška. Zřejmě nemám představivost jako autor sochy, protože za mě, je to skutečně šašek. Princeznu si teda já představuji úplně jinak. Ta má přece dlouhé šatičky a krásné střevíčky. 😜 Vložím fotku, abyste si mohli ověřit, jaké máte umělecké cítění vy! Taky jsem se bohužel až později dočetla, že když bych jí sáhla na koleno a něco si přála, moje přání by bylo vyplněno. Za zkoušku přece nic nedáte, takže máte šanci vy ostatní!

Odborníci by se asi shodli, že nejkrásnější stavbou je Maďarský honosný Parlament, který se tyčí z jedné strany nad hladinou Dunaje a z druhé strany se zrcadlí v hladině umělého jezírka.  Hladina jezírka skutečně vypadá na fotkách skoro jako zrcadlo. Je to krásné na fotku,  je to skutečně monumentální stavba, ale jinak za mě je nejkrásnější v Budapešti Rybářská Bašta na opačné straně řeky. ⚓️ Stojí na hradním vrchu, byla postavena na místě bývalého rybího trhu.  Možná proto je nazývaná baštou, ale vypadá jako skutečný malý bílý hrad. 

Vedle ní stojí Chrám svatého Matyáše s barevnou mozaikovou střechou. Byl postaven jako vzpomínka na krále a uvnitř je vymalován obrazci, které vypadají při laickém pohledu jako tapety. Na každém sloupu a každé stěně mají jiný přírodní motiv. Prostě takový trochu jiný kostel. Na jedné z jeho věží je krásné vyhlídkové místo, ze kterého vidíte celou Budapešť. Vyhlídku jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít, protože ty já mám nejraději a můj muž to prostě musí vytrpět, protože i když mu nedělají dobře výšky, nikdy mě nahoru nepustí samotnou. Na sluníčko jsme nahoře tentokrát štěstí neměli, úplně jasno také nebylo, ale člověk si nemá moc stěžovat, když vlastně nepršelo, nesněžilo, nemrzlo a nefučelo, takže i tak to byla nádhera!

Na Markétin ostrov jsme přešli po jednom z mostů, které ho spojují s pevninou. Tento ostrov je vlastně taková velká rekreační oblast s termálními lázněmi, hotely, stadionem a velkým parkem. Hemží se to tady pořád nejen turisty, ale i místními, kteří sem chodí především na procházky, běhat a jezdit na kole. 🚲 Také je tady secesní vodárenská věž, ve které je nejen rozhledna, ale i výstavní síň, mimo jiné opravené zbytky kláštera sv.Markéty. Prošli jsme i kolem hudební fontány, která byla v říjnu bez využití. Podívali jsme se i do Japonské zahrady, která je také všem volně zdarma přístupná. 

Na rozlehlém náměstí v samotném srdci města stojí Bazilika svatého Štěpána, která byla postavena na počest prvního uherského krále. Dozvěděli jsme se, že je to v podstatě nejvýznamnější maďarská památka, protože je zde uložena mumifikovaná ruka krále Štěpána. Toto nám ale zase tak moc zajímavé nepřišlo. Baziliku jsme si sice poctivě prošli i uvnitř, ale jinak jsme mířili především zase nahoru nad kopuli, kde vysoko nad ní je nádherná vyhlídka na celé náměstí a budovy v centru města. Nahoru vede 364 schodů, po kterých jsme skutečně vystoupali až na ochoz. Pro lenochy je tady výtah, který sice nevede až úplně nahoru, ale od výtahu už je to pěšky jen pár schodů. V mezipatře dokonce bývají i výstavy umění. My měli štěstí na skleněné plastiky. Některou z nich bych si klidně dokázala představit u nás na polici. 🙃

Každý ví, že Budapešť je město lázní, takže neexistuje vynechat návštěvu aspoň některých. Já vybrala ty nestarší a nejslavnější v krásném prostředí parku, Lázně Szechenyi.  Jsou pojmenované po hraběti Istvánovi, který byl velkým reformátorem. Budova lázní údajně připomíná velký svatební dort se žlutou polevou. 🍰 Za mě budova připomíná sice malý zámek, ale omítka na spoustě míst je opadaná, budova i její vybavení je už celkem opotřebované. Četla jsem nějaké oslavné recenze, a protože si to chci vždy ověřit, tak nebylo pochyb, že tyto lázně prostě vidět a zkusit musíme. 

Můj muž byl jiného názoru, protože lázně nemá rád a už vůbec né populární, historické, kde jsou na jednom místě „mraky lidí“. Sabotoval naši návštěvu, což mu nepomohlo, protože já jsem umíněná, a když si něco vezmu do hlavy, nepustím se toho. 🤪 Taky si snad schválně zapomněl vzít žabky, což mu ale také nic nepomohlo, protože všechno, co si zapomenete si pak uvnitř lázní musíte za větší obnos koupit v lázeňském obchůdku a nebo některé věci se dají i půjčit. Takže můj muž si musel koupit takové nepěkné žabky, ve kterých stejně už nikdy nikam nepůjde. Pokud budete chtít teda lázně navštívit, nezapomeňte si vzít: žabky (bez těch vás tam ani nepustí), plavky, ručník, peníze a bude se vám hodit vlastní župan (pokud tedy nepojedete v parném létě). 👙 Jsou zde tři venkovní bazény. V říjnu, kdy jsme tady byli my, byl jeden z bazénu komplet vypuštěný. Důvod neznámý. Druhý bazén uprostřed je určen k plavání a je v něm studená voda. Tam bylo místa dost, ale pozor, možná to bylo i z důvodu, že si sebou návštěvníci nenosí koupací čepici, protože vás nenapadne, že vás bez ní z plaveckého bazénu vyženou. Třetí bazén byl nejen plný horké vody (voda se v bazénech ochlazuje na 38 stupňů), ale také lidí. Opravdu hlava na hlavě. V bazénu se dalo pohybovat minimálně a opravdu žádný velký zážitek to nebyl. 

Vydali jsme se i na průzkum vnitřních bazénů, tam mně to připomínalo nějaké sanatorium. Voda je taková nažloutlá,možná se sírou a vzduch tam není moc příjemný, řekla bych smradlavý. Pěkným překvapením pro nás bylo, až když jsme vyšli zpátky ven, kde se mezitím setmělo. 🌓 Okolí bazénů bylo pěkně nasvíceno, navíc lidé si svítili desítkami mobilních telefonů a ať chcete nebo ne, vypadalo to velice zajímavě, dokonce bych řekla romanticky. Takže za mě, po tmě dobrý! Potom už totiž vidíte ten krásný historický zámek, oprýskaná omítka je skryta ve stínu a vypadá to náramně, takže tady v ten moment jsem litovala, že jsem si mobil nechala zamčený v šatně.

Nemohli jsme vynechat ani Budínský palác, který stojí na hradním vrchu. Kdo se tam nechce plahočit jako my po svých, může použít i lanovku z náměstí. V paláci se nyní nachází Maďarské historické muzeum, Národní galerie a knihovna. Původně to bývala pevnost, co dokazují krásné kamenné hradby kolem dokola, můžete se po nich procházet o obdivovat město z výšky. Samozřejmě tam nechybí ani kavárna. ☕️ Budínský palác nad Dunajem vypadá tak trochu jako Hradčany v Praze nad Vltavou.

Mosty jsem měla v plánu dva, i když pěkný jsou vlastně všechny. Ten historický Řetězový most, ale bohužel prochází rozsáhlou rekonstrukcí, takže na něj teď nesmí ani auta, ale ani lidé. Nepustí vás ani blíž k němu, je to jedno velké ohraničené staveniště.

Zato po mostu Svobody se projít můžete. Jezdí přes něj i žluté tramvaje. Most je z ocelové železné konstrukce ve stylu Eifelovky. Je natřený nazeleno a na jeho vrcholech jsou bronzové sochy turulů. (Turul je mýtologický tvor, je to dravec připomínající orla). Na tento most shlíží z protějšího vrchu socha Svobody.

Při jedné cestě boční ulicí jsme objevili galerii LUMAS. Je to galerie, kde prodávají a v podstatě i vystavují fotografické obrazy, limitované edice světových fotografů. 📷 Tato galerie má pobočky po celém světě a nám se to tam tak moc líbilo, že jsme se vraceli zpět každý den. Kdo má rád fotografii, neměl by minout, aniž by se šel podívat dovnitř. 

Můj muž chce všude na cestách ochutnat místní speciality. Do toho se mně naopak vůbec nikdy nechce. Ráda jím to, co mám ráda a nepotřebuji moc experimentovat. Navíc v Maďarsku je populární guláš, ale to není guláš, který vaříme doma v Česku. Tady je to v podstatě hovězí vývar. Pokrm podobný našemu guláši se jmenuje Perkelt, který připravují z hovězího masa nebo z divočiny a podávají jej s maďarskými nočky. Já jsem si myslela, že jsou to halušky, takže mně moc nechutnali. Pak jsem ale zjistila, že maďarské noky nejsou z bramborového těsta, ale pouze z mouky, takže proto to nebylo nic moc. Jedno maďarské jídlo jsem tedy měla za sebou, žádný velký dojem na mě neudělalo, takže jsem měla dovoleno už na jídlo vybírat jen Italské restaurace. 😉 Italskou kuchyni miluju, v tom Budapešť opět překvapila. Maďaři mají asi Italské jídlo moc rádi, protože Italské restaurace jsou na každém kroku a všechno jídlo bylo mňam. Navíc při přepočtu kurzu to vycházelo stejně nebo méně než u nás, což je příjemná změna, protože všude jinde je lepší raději nic nepřepočítávat, protože pak by člověkovi jídlo mohlo přestat chutnat.

V jedné z restaurací, kam jsme zapadli večer při cestě do hotelu jsme si chtěli pochutnat nejen na jídle, ale i víně. 🍾Měli jsme ale velkou žízeň, a tak jsme si prvně objednali pro mě vodu, pro muže velké pivo, ale zároveň pro oba červené víno. Usměvavá, milá servírka se velice divila, proč chce manžel pivo a víno, prý si má vybrat, co bude k jídlu pít. Nějak nechtěla pochopit, že pivo je na napití a to víno budeme potom popíjet k jídlu a po jídle během večera. Asi prostě jiný kraj, jiný mrav. Nakonec nám s kroucením hlavou donesla vše, co jsme chtěli.

Jet můžete v každém ročním období, my to zkusili v říjnu, což je lepší pro ty, co nemají rádi města přeplněná turisty. Nikde jsme v tomto období nestály fronty. Už jsem pár známých nalákala, takže možná se to bude líbit i dalším. Za mě se vážně musím tomuto městu omluvit, za moje původní odmítání. Byli to tři příjemně strávené dny. Památky nejsou vzdáleny daleko od sebe a určitě je nezapomenutelné se také projít nočním centrem, ale především nevynechat noční procházku po pěší zóně podél řeky, kdy noční osvětlení města hladinu Dunaje jakoby rozzáří. ✨

Krásný výlet i vám!

Na kokosové farmě nám zase ukázali, jak se trhají kokosové ořechy na palmách, které jsou vysoké asi 10 metrů i více. Samozřejmě, že to někdy trhají i borci, kteří dokáží po kmeni vylézt až nahoru a ořechy natrhat. Měli tam však častě těžké úrazy z pádů a vzhledem k tomu, že domorodci pak nemají peníze na léčbu, vymysleli sklízení kokosů za pomocí opic. Opice vyleze nahoru na palmu daleko rychleji a snadněji. Samozřejmě ze stromů ani nepadá. Dokáže čicháním poznat, který ořech už je dostatečně zralý a jeho stopku ukousne. Zírali jsme na to s otevřenou pusou. Pro turisty tam měli připravené opice, které nám demonstrovali, jak se to všechno správně dělá. Ještě u toho byly fakt neuvěřitelně důležité. Taky nám všem dovolili se s jednou opičkou na ruce fotit. Raději ji měli na provázku, protože vážně člověk nikdy neví, co jí zrovna v té chvíli napadne. Na mého muže se nejdřív vyzývavě dívala a pak ho chytila z ničeho nic celkem nevybíravě za nos. 🫢

Všechno do jednoho článku prostě nenacpu. Mám toho pořád na srdci hodně. ❣️ Ale nebojte, do Thajska se ještě někdy v budoucnu chystáme, a tak co jsem nenapsala dnes, určitě neopomenu v dalším díle. Neříkám, že toto je moje srdcová destinace, ale je minimálně hodně zajímavá a taková jiná než ta naše evropská. Jak píší moji oblíbení papíroví průvodci: „Poznávejte svět na vlastní oči!“, třeba to uvidíte svýma očima zase jinak než já. 😉

podpis

Nástěnka

Official logo dark opr

„Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“

„Dej každému dni šanci, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“

Newsletter


Přihlášením se souhlasíte se Zásadami zpracování osobních údajů.